Zanzibar ,, raj na zemi"

 ... skutočná Afrika..

 Zanzibar – „raj na zemi“
Ešte niekoľko dní po príchode som spracovávala zážitky z tejto, pre mňa TOP dovolenky. Priezračná voda oceánu, biely piesok, kilometre nádherných pláží, palmy. Presne ako som čítala pred odletom tam. „Raj na zemi“ – tam kde sú turisti. Ale k tomuto raju sme sa museli dostať cez skutočnú „Afriku“ a o tom sa nepísalo nikde. Počas 1a pol hodinovej cesty z letiska do mesta Nungwi sme spoznali ako žije Afrika.
Jedna jediná asfaltová cesta cez všetky tie dediny a osady , kamenné domčeky či chatrče pozastrkované v zbytkoch džungle, prach, bordel. Ale OK. Za deň – dva som to rozdýchala, veď Afrika je najchudobnejší kontinent. Už mi nevadili ušpinené deťúrence, kravy a hydina behajúca všade naokolo, kopy prázdnych kokosov povaľujúcich sa kade – tade a ani roztrúsené palmové listy. Koniec koncov, je to africký štandard , netreba čakať európsky. Ale tie tisíce plastových fliaš všade okolo – tak to rozhodne do Afriky nepatrilo. 
Napriek tomu to boli dva nádherné týždne, za ktoré vďaka aj Zolovi. Videli sme všetko, čo sa na tomto ostrove dalo vidieť. Sultánov palác aj trh s otrokmi, ktorý je už minulosťou. Naháňačka s delfínmi, posledný kúsok skutočnej džungle s opicami, ktoré behali a skákali pomedzi nás. Zelenými chaluhami sme kŕmili vodné korytnačky a kapustovými listami zasa suchozemské, ktoré mali aj 160 rokov. Najstaršia mala 193. Super bol aj výlet na „ Blue safari“ a návšteva koreninovej farmy. A pre niektorých asi nezabudnuteľný zážitok na koreninovom trhu v  tmavých uličkách a v číro čírej tme. Vyzeralo to všelijako, len nie na nákup korenín  . Svietili len mobily a očné bielka domorodcov. Nuž – aj takto sa robia obchody.
Úžasný zážitok sme mali aj s návštevy materskej a základnej školy v Nungwi. A verte, decká sú všade rovnaké. Presne ako tie naše – ukričané a zvedavé. A domáci ? Pohodoví, kamarátski a podľa mňa možno trochu spomalení. Zanzibar sa rozhodne oplatí navštíviť . HAKUNA MATATA

                                  Andrea /nepotápačka/

Pridané 22.03.2018 v rubrike Články

Fotogaléria (obrázkov: 19)
© 2000 - 2023 fun-dive.sk - všetky práva vyhradené