Dahab - Sinajský polostrov , Egypt 2017

Dahab – pre niekoho tajomný a úžasný, pre iného zapadnutá diera na Sinaji, alias ,,Bráško nežatruj"

 Pre nás potápačov je to kus potápačského raja. Ja už po tretí krát navštevujem tento unikátny kút Egypta a stále ma niečím prekvapí. Tento krát sme to poňali ako oddychovú dovolenku, spojenú s výcvikom základného kurzu nových potápačov. Aspoň teda taký bol prvotný plán. Jednoducho si z tej našej slovenskej zimy ísť niekam oddýchnuť. Niekam do tepla. A nemýlil som sa. Bol to vynikajúci nápad. Ale ako vraví dedo Jaro , vždy je všetko inak.
Teda aspoň niečo, keď nie všetko. Aj teraz to bolo tak, pretože to nezostalo len pri relaxe a oddychu, ale nakoniec niektorí z nás spravili aj hlboké ponory a tím si posunuli aj svoje osobné rekordy. Ja s Aďom som sa venovali tomu, kvôli čomu sme sem prišli. Popri relaxe sme sa venovali kurzistkám Želke a Mirke . Martin V. bol síce tiež ako kurzista, ale už ako pokročilý, takže ten si tiež spravil svoj osobný rekord a to do 32,5 m hĺbky.
Jarova skupina sa venovala hĺbkovému potápaniu, preto toho relaxu bolo trochu menej. Veľa sa venovali plánovaniu a následne tréningu hlbokých ponorov pred Dive Centrom Lighthouse . Myslím, že aj úžasné ponory na Blue Hole zanechali v každom z nás hlboké zážitky.
Keďže sa deň pred odletom už nepotápa, rozhodli sme sa tento čas využiť na spoznávanie tajomstiev púšte. Terénnymi autami sme sa dopravili na miesto White Canyon, odkiaľ sme asi 1,5 hodiny kráčali pešo. Bolo úžasné vidieť tú nespútanú a predsa pustú krajinu, na konci ktorej bola životodárná oáza. Posilnení ryžou, zeleninou a ovocím, ktorú nám poskytli beduíni, sme chceli pokračovať ďalej za dobrodružstvom. Zrazu zrada! Riadny buchot pod kapotou! Jedno z našich áut vypovedalo poslušnosť. V tej chvíľu som si pomyslel:  ,,Čo ak nestihneme lietadlo?" Neviem, či ma to auto vypočulo, ale po chvíli sa začalo správať normálne. Pokračovali sme do púštnej duny vyskúšať snowboardy. Myslím, že jediný Michal / ruka hore / si to užil. Veď jazdiť na snowboarde po piesku sa nedá hocikde. 

Nastal čas vrátiť sa späť do Dahabu. Cestou sme sa zastavili pozrieť jednu zaujímavú pieskovcovú skalu, ktorá mala tvar hríba. Asi aj preto sa volá mushroom stone. Ešte, aby sa nám nemálilo a aby naša cesta neubiehala tak rýchlo, museli sme naše auto vyťahovať z pieskovej duny, lebo sme zapadli.
Ukončil by som to slovami klasika, ,, koniec dobrý - všetko dobré“. Obohatení novými zážitkami sme sa konečne vrátili do hotela, kde sme čakali na náš odvoz na letisko.

Peťo . 

Zúčastnený / Ja, Aďo, Peto S. , Martin, Jaro, Michal, Bohuš, Mirka, Želka, Miška 

 

 Ďalšie postrehy od ,,účastníkov zájazdu"

 

Náš týždenný pobyt v Dahabe sa začal veselo už počas jazdy na letisko. Martin / náš šofer / sa síce udatne bránil ponúkanému opiátu z hotelových chladničiek, no ťažko povedať, či by nenafúkal z našich výparov .
Po výdatnom 4 hodinovom spánku a raňajkách šampiónov sme zahájili prípravu na náš 1.ponor.
Pre nováčikov v kurze to bol ich 1.zážitok s rybičkami, ale aj skúsení potápači boli nadšení z krásnej španielskej tanečnice, perutínov či korytnačky a raje.
Blue Hole potešila naše zmysly tiež, všetky egá sa pod vodu zmestili :) Petko S. prekonal sám seba.
Okrem potápania sme stihli aj pozemský výletík do piesočnatých dún, zlanili sme sa do Bieleho kaňonu a dali obed s beduínmi v oáze. Po adrenalínovej jazde po púšti sme sa už všetci pomaly tešili domov.

Ďakujeme našim perfektným inštruktorom, Peťovi a Adrianovi, za uvedenie do hlbín mora a vysvetlenie práce s kompasom,
tešíme sa na nové zážitky :)

Mirka
 

 

Egypt-nádherná krajina, ktorú sme sa rozhodli navštíviť.
Privítalo nás nie celkom najideálnejšie počasie, no nás to však neodradilo. Stretli sme sa partia ľudí, musím podotknúť úžasných, s rôznymi znalosťami a skúsenosťami o potápaní. Každý z nás si tu prišiel ,,na svoje", či už hľadal dobrodružstvo, relax, či prekonanie samého seba. V neposlednom rade aj splnenie si svojho sna, čo bolo aj mojím cieľom tohto safari. Vidieť podmorský svet vlastnými očami a zdokonalenie sa v potápaní. Chcem sa za toto všetko poďakovať môjmu skvelému naj inštruktorovi Peťovi V., za jeho trpezlivosť a snahu odovzdať mi čo najviac vedomostí a skúseností. Celý čas držal nado mnou ochrannú ruku. VEĽKÁ VĎAKA!!! Bolo naozaj nádherné sledovať, čo sa deje pod morskou hladinou. Nezabudnuteľný zážitok. Využili sme možnosť potápania aj na iných lokalitách ako Blue Hole, Island, Ell Garden. Môj najkrajší ponor bol práve na Ell Garden, ktorý som si užívala bez akéhokoľvek strachu a neistoty. V posledný deň nášho pobytu sme sa vybrali na celodenný výlet do púšte. Všetkým sa nám páčilo, veď každý deň nemáme možnosť vidieť, čo príroda dokáže vytvoriť na miestach takmer bez života. Očarila nás oáza, kde nás miestni obyvatelia beduíni úctivo pohostili. Cesta terénnym autom po nekonečnej púšti bola tiež obrovským zážitkom.
Nedá mi nespomenúť, že o dobrú náladu a ,,kultúrny program,, bolo postarané.   Večerné politické diskusie Trump-Putin v podaní Jara a Bohuša, nemali chybu . Ďakujem všetkým, že som mohla stráviť krásnych 8 dní so skvelými ľuďmi. Michal -MY FRIEND ,,ruka hore ,,musí byť! Na to nezabudnem. A verím, že si každý z nás urobil ten pravý ,,kľúčový záber,, pre spomienku......

Želka

 

Pridané 02.02.2017 v rubrike Články

Fotogaléria (obrázkov: 45)
© 2000 - 2021 fun-dive.sk - všetky práva vyhradené